Šetriť každý deň pár eur? Prečo nie!

Ak by ste chceli sporiť každý deň a vytvoriť si finančnú rezervu, máme pre vás niekoľko tipov, ako zaradiť sporenie do svojich každodenných aktivít.
 1. Využite výhodu internetu.
  Skúšali ste si sako alebo topánky, ktoré ste si chceli kúpiť? Môžete chvíľku počkať a pozrieť sa, či ich na internete nekúpite lacnejšie. Týmto spôsobom môžete často ušetriť veľa peňazí.
  2. Po nákupe si vždy skontrolujte účtenku.
  Ak zistíte medzi uvedenou cenou a cenou na regáli akýkoľvek rozdiel, cenu tovaru môžete reklamovať a rozdiel získať späť.
 2. Urobte si pokladničku.
  Môže to byť pohár alebo iná nádoba. Nalepte si na ňu papierik s tým, čo chcete dosiahnuť a odkladajte si do nej rôzne sumy. Robte to pravidelne po dobu 21 dní, to je doba potrebná na to, aby ste si vytvorili návyk, sami uvidíte, koľko sa vám podarilo ušetriť. 2 EUR denne je 730 EUR za rok.
 3. Pravidelne revidujte svoj šatník.
  Najdrahšie kúsky, ktoré už nenosíte, predávajte na aukčných portáloch. Získate tak peniaze na nové vybavenie alebo oblečenie.
 4. Vyskúšajte spolujazdu alebo stopovanie.
  Ak veľa cestujete, pozrite sa na špeciálne weby, kde ľudia ponúkajú spolujazdu za finančný príspevok. Veľmi často Vás takáto jazda vyjde lacnejšie ako jazda vlakom alebo autobusom.
 5. Nechávajte auto v garáži.
  Jazdíte každý deň do práce autom, ale firma vám neprepláca pohonné hmoty? Spočítajte si, koľko mesačne miniete za dopravu, a čiastku porovnajte s nákladmi na verejnú dopravu. Možno zistíte, že môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj čas.
 6. Založte si sporiaci účet.
  Pravidelne na sporiaci účet posielajte určitú čiastku a aj niečo naviac, napríklad prémie. Tieto peniaze nevyberajte, šetrite si ich na konkrétny účel.
 7. Veďte si prehľad o výdavkoch.
  Zapisujte si nákupy a sumy, ktoré ste za ne zaplatili. Zistíte tak, za čo pravidelne platíte najvyššie sumy, a budete môcť optimalizovať náklady.
 8. Obmedzte nákladné zvyky, alebo sa ich vzdajte.
  Obmedzte spotrebu alkoholu alebo prestaňte fajčiť, takto môžete ušetriť až 230 EUR mesačne.
 9. Neodstraňujte visačky z novo zakúpeného oblečenia.
  Dajte si deň alebo dva, aby ste sa mohli rozhodnúť, či si ho naozaj chcete nechať.
 10. Využívajte zľavy.
  Nákup v zľavách Vám krásne ušetrí peniaze – ak teda budete nakupovať len to, čo ste mali v pláne. Sezónne výpredaje ponúkajú mnoho zaujímavých produktov za nižšie a výhodnejšie ceny.
 11. Nákupy si dobre rozmyslite.
  Každý mesiac si pripravte rozpočet, ktorý budete mať k dispozícii pre nákupy v danom mesiaci a nevyhnutné výdavky domácnosti. Budete tak mať výdavky lepšie pod kontrolou.