Ako si užiť vianočné sviatky a finančne „nevykrvácať“?

Jak si užít Vánoce_Den bez dluhu_kruk

Vianoce sa blížia míľovými krokmi, v obchodoch naplno znejú vianočné piesne a my si ako každý rok hovoríme, ako všetko stihnúť, kedy začať nakupovať darčeky, komu čo dať a zároveň vieme, že naše úspory nie sú nekonečné. Ako si Vianoce užiť naplno a pritom finančne „nevykrvácať“?

SVIATOČNÁ HOSTINA MÔŽE BYŤ SPOLOČNÝM DIELOM

Plánovanie sviatocného jedálnicka je skutocnou výzvou. Obzvlášt ak cakáte u sviatocnej vecere hostí a chcete sa pred nimi ukázat v najlepšom svetle.

TIPY:
– Neodkladajte prípravy na poslednú chvílu, vopred si stanovte jednotlivé chody anebojte sa nakúpit trvanlivé suroviny s predstihom za nižšiu cenu.
– Neprehánajte to s množstvom jedla. Poznáme to všetci, hostitelka pripraví zemiakový šalát, tetuška a babicka tiež donesú šalát, aby neprišli naprázdno a nakoniec sú všetci cez Vianoce prejedení a vela jedla potom koncí vkoši. Dohodnite sa s hostami na tom, kto aký chod pripraví adonesie. Verte, že hostí poteší, ked dostanú príležitost podielat sa na prípravách. Vám to ušetrí nielen nejaké peniaze do domáceho rozpoctu, ale aj vela casu astarostí.

PLÁNUJTE DARČEKY S ROZUMOM

Výber darcekov pre blízkych nie je lahkou úlohou. Cím bližšie sú Vianoce, tým nakupujeme vo väcšom zhone a tým menej premýšlame o tom, co by komu urobilo
najväcšiu radost.

TIPY:
– Pripravte si zoznam ludí, ktorým by ste chceli urobit darcekom radost a svoj rozpocet na vianocné darceky rozdelte medzi nich.
– Darceky nakupujte vopred. Zaujala Vás vobchode kniha, ktorá by sa zarucene
pácila manželovi? Nie je dôvod, aby pár mesiacov nemohla ležat vzadu všatníku. Cím bližšie sú Vianoce, tým je aj nakupovanie darcekov drahšie. Myslite na to!
– Starostlivo si uschovávajte potvrdenky od darcekov. Prídu vhod ak zistíte, že ste kúpili zlú velkost košele, alebo že vysnívaná kamera pre svokra nefunguje.

VYZDOBTE SI KRÁSNE SVOJ DOMOV

Vo svite vianocného stromceka sa nad darcekmi hojdajú krásne zdobené gule, vianocné dekorácie sú vkaždej miestnosti a na hlavných dverách visí velký veniec – kto z nás nesníva o takejto atmosfére! Obchody vystavujú stovky dekorácií, na ktorých môžeme oci nechat, ale ktoré sú pre naše penaženky doslova vražedné. Aj pre tento prípad sme pre Vás pripravili niekolko malých rád.

TIPY:
– Kupujte len tie najnutnejšie dekorácie pre tento rok a zvyšok nakúpte v povianocných zlavách.
– Skúste si dekorácie vyrobit doma so svojou rodinou. Nielen že pre Vás dekorácie týmto spôsobom získajú príbeh, ale užijete si pri tom vela zábavy so svojimi najbližšími.

FINANCIE – BERTE ICH VÁŽNE A NENECHAJTE SA UNIESŤ

Dom ci byt už máme vyzdobený, zostavili sme sviatocné menu, vieme kedy a ako nakupovat vianocné darceky. Nezabudnite, že Vianoce sú krásne vdaka ludom, s ktorými ich trávite, nie kvôli drahým darcekom. Zvážte, kolko financií chcete do tohtorocných sviatkov investovat a týchto zásad sa držte. Vycerpanie kontokorentu,
rýchle pôžicky alebo takzvané pôžicky do výplaty nie sú riešením.

Po Vianociach každý zabudne na to, co od koho dostal. Bude spomínat na príjemné okamihy spolocne stráveného casu. A co Vy? Vám zostane úver, ktorý Vás zataží na dlhú dobu?