Ako riešiť dlhovú pascu?

10_kroků,_jak_se_dostat_z_dluhů_Denbezdluhu_Kruk

Ak ste v situácii, v ktorej sa vyhýbate akémukoľvek kontaktu s veriteľom, môžete sa nachádzať v dlhovej pasci. V tomto prípade je dôležité uvedomiť si, že si takýmto správaním nepomôžete, ale naopak situáciu zhoršíte, pretože váš dlh nezmizne, ale bude neustále narastať. Mali by ste teda prekonať svoj strach a postaviť sa čelom k problému.

Stanovte si napríklad plán s cieľmi, ktoré by ste chceli v rámci úhrady svojho dlhu dosiahnuť vrátane časových termínov. Vďaka tomuto plánu uvidíte, že sa vaša ťaživá situácia dá postupne zvládnuť. Ďalej sa vyplatí hľadať rôzne informácie a rady, týkajúce sa zadlženia, pretože čím viac ich budete mať, tým jednoduchšie dokážete nájsť vhodné riešenie.

AKO SA DOSTAŤ Z DLHOVEJ PASCE?

  1. Informujte veriteľa o svojich finančných problémoch.Ten vám môže na základe vašej situácie ponúknuť napríklad nižšie splátky, predĺženie lehoty splácania alebo tzv. „úverové prázdniny”, teda niekoľkomesačné prerušenie splácania.
  2. Zmeňte súčasný úver na iný, ktorý vám bude lepšie vyhovovať, v inej banke.
  3. Ak vám nestačia peniaze na celú splátku úveru, splácajte aspoň jej časť, je to lepšie než úplné zastavenie splátok.
  4. Plánované úsporymajú oveľa lepší efekt než ukladanie peňazí, ktoré nám zostanú na konci mesiaca.
  5. Neutraťte všetky peniaze za splátky úveru, vždy si nechajte nejaké úspory na nepredvídané výdavky, napríklad v prípade choroby.
  6. Učte sa šetriť a investovať– v kníhkupectvách a na internete je k dispozícii veľa príručiek na túto tému.
  7. Vyhýbajte sa zlým dlhom, teda dlhom, ktoré po splatení nezväčšia váš majetok.
  8. Prevezmite zodpovednosť za svoje dlhy, neskrývajte sa pred bankou.
  9. Nesplácajte dlhy pomocou hypotekárneho úveru.
  10. Nepripusťte takú situáciu, v ktorej by strach úplne paralyzoval vaše konanie– hľadajte radu čo najskôr, hneď, ako sa objavia problémy.