Ako mám postupovať, pokiaľ chcem začať svoje dlhy riešiť?

Řešení dluhu_Den bez dluhu_kruk

Napíšte si zoznam svojich dlhov a spoločností u ktorých dlhy máte. Využiť k tomu môžete napríklad tabuľku, ktorú sme pre Vás pripravili nižšie.

Pokiaľ netušíte, kde dlhy môžete mať, zamyslite sa, kde ste si pôžičku brali.
Kontaktujte pôvodných veriteľov – banky a nebankové inštitúcie a dohodnite sa s nimi, či Váš dlh ešte majú alebo už ho postúpili (odovzdali) ďalej.

TIP:
Deň bez dlhov 2020 – V priebehu novembra zadarmo zistíme či sú proti Vám vedené exekúcie– stačí zavolať na našu bezplatnú linku 800 223 322 alebo nás kontaktujte prostredníctvom kontaktného formuláru.

Zhodnoťte podmienky, ktoré Vaše dlhy majú.

Dejte svojím dlhom priority v splácaní.

Kontaktujte postupne úplne všetkých veriteľov

Mali by vidieť, že ste proaktívni a že sa dlhy snažíte riešiť. Postupne budete doplácať svoje dlhy a môžete tak navýšiť platby na ostatných dlhoch.

TIP:
Udržovanie kontaktu s veriteľom je kľúčové, informujte ho o zmenách a prípadných omeškaniach v splácaní. Pokiaľ zarobíte nejaké peniaze naviac, pošlite ich na svoj dlh, nech ho máte skôr splatený. Pokiaľ budete dodržovať svoje sľuby a udržovať kontakt s veriteľom, váš dlh pravdepodobne neodovzdá ďalej alebo nedá k súdu.

Postupne splácajte. Nájdite si napríklad brigádu alebo privyrobenie si.

Dlhy sa postupom času úročia a čiastka rastie. Vaším cieľom je ich doplatiť čo najskôr, aby boli čo najnižšie.

Pokiaľ ste v dlhovej špirále a nedokážete splácať ani minimálne čiastky, kontaktujte neziskovú organizáciu, ktorá Vám pomôže nájsť inú cestu napríklad formou oddlženia.

TIP:
Konaktujte Centrum právnej pomoci.